Kilka wiadomości o szafirze – niezbędne wiadomości

  Szafir stanowi odmianę korundu, czyli najtwardszego oraz występującego naturalnie kamienia (pod względem twardości zajmuje drugie miejsce, zaraz po diamencie). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa “sappheiros”, oznaczającego niebieski kolor. Szafir najczęściej spotyka się właśnie w niebieskiej barwie, aczkolwiek można go również odnaleźć w innych odcieniach, co zawdzięcza domieszkom takich pierwiastków takich jak: tytan, wanad, magnez, chrom bądź żelazo.

  Może być także bezbarwny. Wtedy określa się go mianem leukoszafiru.

  szafir

  Autor: Tim Evanson
  Źródło: http://www.flickr.com

  Szafir – warte przeczytania – cieszył się uznaniem już w starożytności, uchodząc nie tylko za symbol zamożności, lecz też długowieczności, miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni z innymi ludźmi. W późniejszym czasie nazwano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tak zwany Szafir Świętego Edwarda, umieszczony pośrodku krzyża dekorującego koronę przywódców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy najczęściej kryształy, które przyjmują postać pseudoheksagonalnych słupów i bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne stają się poprzeczne zbrużdżenia. Ze względu na posiadane właściwości – przede wszystkim niezwykłą wytrzymałość, ścieralność jak również różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, w wyrobie cennej biżuterii (wisiorów, pierścionków, kolczyków, broszek), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu różnorodnych urządzeń (kamień z domieszką tytanu stanowi czynny ośrodek lasera) a nawet igieł do gramofonów. Co więcej, szafir wykorzystywany jest w medycynie naturalnej oraz estetycznej.

  Pomaga w walce z chorobami wzroku, problemach z dziedziny dermatologii, pokonywaniu infekcji, przeziębień i stanów podgorączkowych , wyciszeniu organizmu oraz pozbyciu się kłopotów z zaśnięciem.

  Podoba Ci się taki wpis? Jeżeli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tu – ta witryna też z pewnością wpadnie Ci w oko!

  Z kolei w , używa się go w trakcie przeprowadzania zabiegu termoliftingu.

  W związku z tym, iż istnieje kilka podobnych do szafiru minerałów, nierzadko jest z nimi mylony. Można tu wymienić np. kyanit, cyrkon, topaz, tanzanit albo indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości poleca się przeprowadzenie testu twardości. Analizie mogą podlegać też gęstość, widmo absorbcji (powstające w czasie przechodzenia promieniowania elektromagnetycznego przez ośrodek absorbujący promieniowanie o wskazanej długości fal) i właściwości optyczne.