Jak zmieniła się aktualna rola biżuterii męskiej

  Biżuteria jeszcze do niedawna kojarzona była tylko i wyłącznie z kobietami. Pierścienie, naszyjniki były swojego rodzaju symbolem rozpoznawczym pozycji jaki w danej społeczności nosząca je kobieta zajmowała. No i na pewno dodawały – tak jak teraz – szyku noszącej je pani.

  broda

  Autor: Nan Palmero
  Źródło: http://www.flickr.com
  Panowie raczej stronili od tychże przedmiotów jak: naszyjniki (źródło artykułu) dla panów czy też bransolety dla mężczyzn, ponieważ inaczej zaznaczali swój status społeczny. Mężczyzna przede wszystkim miał sobie radzić w każdej sytuacji, bronić rodziny przed niebezpieczeństwami. Do właściwego odegrania tej funkcji społecznej nie trzeba zewnętrznych przedmiotów w postaci żadnych ozdób. Stąd wszelkiego gatunek świecidełka zazwyczaj uznawane były przez mężczyzn jako zbędne a nawet jako oznaka zniewieścienia.

  Pojedynczym odstępstwem od tejże zasady były niegdyś sygnety dla mężczyzn, wkładane chętnie jako przejaw pozycji społecznej, pewnego rodzaju nobilitacja właściciela. Z początku sygnety pełniły rolę praktyczną – były sposobem podpisywania się. Symbol wygrawerowany na pierścieniu identyfikował posiadacza. Pieczęć taka miała także moc prawną. Dokument parafowany taką pieczęcią uważany był za prawomocny i obligujący. Z biegiem czasu ten atrybut sygnetów dla mężczyzn utonął w mrokach historii. Dzisiaj pozostała tylko jego rola ozdobna. Dziś już sygnet dla mężczyzn nie koniecznie informuje otoczenie, że jego posiadacz jest szlachetnie urodzony.

  Z początkiem dwudziestego pierwszego wieku z wolna zmienia się podejście do biżuterii męskiej. Można zauważyć coraz to większą swobodę w dopuszczaniu tego co jest a co nie jest męskie. Dżentelmen który ma pragnienie aby się za pomocą piękne bransolety dla mężczyzn się udekorować, nie musi mieć obaw że wyda się śmieszny. Nawet więcej – cenieni projektanci mody coraz częściej w swoich stylizacjach sięgają właśnie po tego rodzaju ozdoby jak łańcuszki dla mężczyzn, naszyjniki dla mężczyzn i inną męską biżuterię.

  Zainteresowały Cię przeróżnego rodzaju inne informacje (http://englander.com.pl/medycyna-estetyczna-wroclaw/hifu-lifting-bez-skalpela/)? Jeśli tak, to wejdź na podaną witrynę i zweryfikuj, co dla Ciebie opracowaliśmy. Będziesz zaskoczony.

  Obecnie często tego typu gadżety spostrzegane są jako metoda na wyrażenie swej indywidualności. Jest to mym zdaniem jeszcze kolejny symbol zachodzących dziś zmian w funkcjach społecznych jakie pełnią kobiety i mężczyźni. Jednakże powinniśmy zachować ostrożność w obdarowywaniu znajomych panów podobnymi prezentami, chyba iż dobrze poznaliśmy gusta osoby którą chcemy obdarować.