Góry w zimie: w jaki sposób się przyszykować na zimowy wypad

  wędrówki górskie
  Zimą trekking w górach może być pełen przygód. Opady śniegu, ziąb, wiatr, zawalone szlaki, zawężona widoczność a także zagrożenie lawinowe budzą strach u niejednego miłośnika trekkingu. By czuć się bezpiecznie pomimo trudnych warunków w górach w zimie, do podróży należy się należycie przygotować. W trakcie projektowania górskiej wycieczki najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Ale co oprócz tego? Z całą pewnością niejednego niebezpieczeństwa pozwolą nam ustrzec się: doskonale dobrane ubranie, profesjonalny sprzęt i wiedza na temat aktualnie panujących warunków pogodowych.

  wyprawa w góry
  Autor: Jennifer Morrow
  Źródło: http://www.flickr.com
  Najlepiej będzie zacząć od zainwestowania w stroje wykonane z oddychających materiałów: Rhovylu, Outlastu bądź polaru. Warto ubierać się warstwami, zaczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki takiemu rozwiązaniu pot będzie odprowadzany z powierzchni skóry. Ponadto zapewnia ona ciepło, nawet jeśli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą dobrze ochroni nas również kolejna warstewka – z polaru. Jeśli przyodziejemy na nią dodatkowo kurtkę z Gore-Texu, również będziemy zabezpieczeni przed opadami.

  Tańszym rozwiązaniem są odzienia z inną membraną, które, jednak – mimo że są odporne na wodę – mają obniżoną przepuszczalność powietrza, co powoduje, że można się poczuć niewygodnie oraz porządnie się zgrzać. Warto mieć na uwadze, iż tylko odpowiedni wybór wszystkich warstw zapewni nam całkowitą ochronę. Nieodzowne będą dodatkowo znakomicie dobrane, skórzano-plastikowe buty górskie (zapoznaj się z ofertą), plecak jak też spodnie z nieprzewiewnej tkaniny, najlepiej z membraną w rodzaju Tex.

  Gdy będziesz potrzebować dodatkowych informacji na wątek omawiany w niniejszym tekście, to wejdź tu wynajem samochodów gdynia – na pewno te materiały też Cię zaciekawią!

  Ładując plecak, nie możemy zapomnieć o latarce na czoło oraz ponadprogramowych bateriach.

  Pomoże ona, jeżeli nie uda nam się zdążyć wrócić przed nocą. gogle z kolei będą potrzebne w trakcie silnego wiatru. Karimata pozwoli czuć się bardziej wygodnie, kiedy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić noc na szlaku. Najlepiej także pomyśleć o specjalistycznym sprzęcie, jaki ułatwi nam wędrówkę. Raki – to nakładki na obuwie wyposażone w stalowe zęby – pomogą w czasie poruszania się po oblodzonym obszarze, a czekan będzie bezkonkurencyjny w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszystkie wymienione potrzebne akcesoria kupimy w sklepie The North Face – .