Co nam proponują sklepy ze zdrową żywnością?

  Sklepy ze zdrową żywnością powstają w ostatnim czasie jak grzyby w deszczową pogodę. Może łącznie z trendem na czynne warianty odpoczynku sprawią, iż ogonki do lekarzy w końcu się skończą? Oby tak było. Punkty te oferują przede wszystkim wszelakiego typu żywność ekologiczną, zaczynając od nieprzetworzonych jarzyn i innych wytworów rolnych mających odpowiednie certyfikaty i wspólnotowe logo (tak zwany euroliść).

  ekologia

  Autor: Baltimore RecNParks
  Źródło: http://www.flickr.com

  Czym charakteryzują się tak oznaczone produkty rolnicze? Rośliny takie hodowane były w glebie nieskażonej sztucznymi nawozami. Jest dozwolone w takich gospodarstwach korzystać tylko z ekologicznych środków ochrony roślin. Jeżeli natomiast idzie o hodowle (sprawdź te propozycje) zwierząt, w takich farmach zabronione jest dokarmianie ich wszelkiego typu antybiotykami czy też hormonami. Kokoszki spacerują wolne i znoszą nie skażone chemią jajka. Gospodarstwa produkujące żywność ekologiczna przechodzą liczne kontrole i to już od momentu kiedy rozpoczynają starania o przyznanie im statusu gospodarstwa ekologicznego.

  Nim wytwarzane przez nie plony trafią na nasze stoły dodatkowo poddane są rozlicznym inspekcjom. W procesie produkowania żywności ekologicznej zakazane jest także stosowanie składników GMO. Wytwarzana w ten sposób żywność ekologiczna jest oczywiście droższa od tej powszechnej, bowiem do jej wytworzenia potrzeba niewspółmiernie więcej wysiłku i czasu. Niemniej jednak jest ona warta większej ceny. Punkty oferujące zdrową żywność proponują nam całą mnogość artykułów.

  Oprócz artykułów nie poddanych obróbce możemy tam dostać: artykuły wzmacniające odporność, mleko, oliwy, marmolady z owoców hodowanych w sposób ekologiczny, miody, pasty do smarowania chleba, wszelakiego typu: kasze, mąki, cukry, przetwory z rybne, orzechy, soki, suszone warzywa, ziarna, słodycze dietetyczne, kawy, przyprawy, aż po garderobę z bawełny uprawianej w sposób ekologiczny i ekologiczne kosmetyki.

  Są także w tychże sklepach specjalne linie artykułów ofiarowane: cukrzykom, osobom na diecie bezglutenowej, osobom będącym na diecie wegetariańskiej oraz specjalny dział z artykułami przeznaczonymi dla dzieci i niemowlaków. Bez wątpienia każdy znajdzie w takim sklepie coś dla siebie. Jeżeli prócz jedzenia zdrowych dań przygotowywanych z żywności ekologicznej zadbamy o tężyznę fizyczną gimnastykując się w sposób regularny, wtenczas długie i zdrowe życie mamy gwarantowane.